|
Some pies are sweet, full of fruit and jam and sugar. |
|
|
|
Some pies are savory, full of meat and potatoes and spices. |
|
|
|
Some pies are in fact not pies at all but tarts or galettes. This probably |
|
won't stop you from eating them. |
|
|
|
Every single day for **N** days, you're determined to eat a pie for dinner. |
|
Every morning, you'll take a trip to your local pie shop, and buy 0 or more of |
|
their pies. Every night, you'll eat one pie that you've bought. Pies never go |
|
bad, so you don't need to eat a pie on the same day that you bought it. You |
|
may instead eat one that you purchased on an earlier day. |
|
|
|
On the _i_th day, the shop has **M** pies for sale, with the _j_th of these |
|
pies costing **Ci,j** dollars. You can choose to buy any (possibly empty) |
|
subset of them. However, this shop has measures in place to protect itself |
|
against crazy pie fanatics buying out its products too quickly. In particular, |
|
if you buy **p** pies on a single day, you must pay an additional tax of |
|
**p**2 dollars. |
|
|
|
### Input |
|
|
|
Input begins with an integer **T**, the number of times you go on a pie-eating |
|
spree. For each case, there is first a line containing two space-separated |
|
integers, **N** and **M**. Then, **N** lines follow, each containing **M** |
|
space-separated integers. The _j_th integer on the _i_th line is **Ci,j**. |
|
|
|
### Output |
|
|
|
For the _i_th case, print a line containing "Case #**i**: " followed by the |
|
minimum you need to pay to eat a pie every day. |
|
|
|
### Constraints |
|
|
|
1 ≤ **T** ≤ 100 |
|
1 ≤ **N**, **M** ≤ 300 |
|
1 ≤ **Ci,j** ≤ 1,000,000 |
|
|
|
### Explanation of Sample |
|
|
|
In the first case, you should buy both pies on the first day, for a total cost |
|
of 1 + 1 + 22 = 6. On the second day you should buy one pie for 100 + 12 = |
|
101. On the third day you can eat one of the spare pies you bought on the |
|
first day. |
|
|
|
In the third case, you should buy and eat the cheapest pie every day, for a |
|
daily cost of 1 + 12 = 2, and a total cost of 10. |
|
|
|
In the fourth case, one possible solution is to buy two pies on the first day |
|
(1 + 1 + 22 = 6), two pies on the second day (2 + 2 + 22 = 8), and one pie on |
|
the third day (3 + 12 = 4) for a total cost of 18. On the fourth and fifth |
|
days you can eat your two spare pies from the first and second days. |
|
|
|
|